Prve lovačke aktivnosti na otoku Krku spominju se početkom prošlog stoljeća.
Nakon drugog svjetskog rata nova država donosi nove zakone o lovu, regulirajući načine organiziranja lovaca i načine lova pojedine vrste divljači. Ustanovljuju se lovišta i daju u zakup registriranim udrugama lovaca, koja moraju gospodariti zakupljenim lovištima i voditi brigu o divljači. Tada na otoku Krku egzistira osam lovačkih društava, a svatko gospodari svojim lovištem,uglavnom u okvirima tadašnjih katastarskih općina. Zbog lakšeg gospodarenja osniva se Savez lovačkih društava općine Krk koji u ime svih osam lovačkih društava obavlja zakup i koordinira ukupne aktivnosti u lovstvu otoka.
Godine 1987.dolazi do izmjena zakona i na otoku Krku se ustanovljuje jedno jedinstveno lovište koje može zakupiti samo jedna udruga,odnosno lovačko društvo. Uz dogovor i suglasnost svih osam lovačkih društava, gase se,kao pravne osobe,sva lovačka društva i registrira se jedno jedinstveno otočko lovačko društvo „Orebica“ sa sjedištem u Krku, zakupljuje jedinstveno otočko lovište, a bivša lovačka društva ostaju u sastavu „Orebice“ kao lovne jedinice pod istim nazivima:
LJ „Kamenjarka“ Baška
LJ „Fazan“ Dobrinj
LJ „Kamenjarka“ Kornić
LJ „Šljuka“ Krk
LJ „Zec“ Malinska
LJ „Šljuka“Omišalj
LJ „Jastreb“ Punat
LJ „Fazan“ Vrbnik
i nastavljaju gospodariti svojim dijelom lovišta, kao i ranije,s time , da „Orebica“ zakupljuje lovišta na otoku i obavlja sve stručne, administrativne i organizacione poslove za sve lovne jedinice.
Izmjenama Zakona o lovu 1994.na Krku se ustanovljuju tri lovišta i to:županijsko-zajedničko lovište „KRK-1“ i dva državna lovišta „BAŠKA“ i „PUNAT“,kojima i danas gospodarimo. Ovim zadnjim izmjenama i ustanovljivanjima lovišta krčki lovci su izgubili otočić Plavnik , koji zakupljuju stočari i otočić Prvić koji je proglašen rezervatom.
Na otoku Krku 50-ih godina prošlog stoljeća autohtonu divljač čine zec, jarebica kamenjarka –orebica, poljska jarebica, golub pećinar, lisica, kuna, šojka i vrana. Protekom vremena i mijenjanjem načina života, manjom obradom zemljišta, mijenja se i životinjski svijet,tako da su do danas potpuno nestale poljske jarebice, a orebica je u stalnom opadanju, fazan je postao autohtona divljač, iako je također u stalnom opadanju, a srneća divljač koja je 1959.godine postala autohtona divljač danas je najbrojnija vrsta, koja obitava na Krku.
Prve divlje svinje (vepar) i prvi medvjed pojavljuju se na otoku plivajući sa kopna 1965.odnosno 1968.g.,ali su brzo bili odstranjeni. Nakon tih prvih registriranih dolazaka ove divljači sporadično su primijećeni dolasci pojedinih jedinki divljih svinja i medvjeda,ali se nisu razmnožavali na otoku,sve do 1990-tih godina,od kada se viđaju sve češće,što je za nas bilo upozorenje da su pronašli novo stanište i da će ih s vremenom biti sve više. Njihov stalni boravak na otoku nije obradovao ni lovce ni lokalno stanovništvo,jer se je znalo koje probleme donosi njihovo prisustvo na Krku, gdje je razvijeno stočarstvo i vinogradarstvo. Ipak,trebalo je proteći još desetak godina da bi se pojavile prve veće štete i prvo nezadovoljstvo lokalnog stanovništva. Rješavanje problema nepoželjne divljači na otoku Krku nije bio nimalo lako ni jednostavno,ne samo zbog sve većeg broja divljih svinja,već i zbog administrativnih zapreka u Ministarstvu lovstva i županiji primorsko-goranskoj.
Od 2003.g. kada je odstrijeljeno dvadesetak divljih svinja, godišnji odstrjel se je svake godine sve više povećavao da bi 2011. odstrijelili više od 1200 divljih svinja,ali se od tada,ove dvije godine,smanjuje i sada godišnje odstrjeljujemo 300-tinjak divljih svinja,što je svakako pozitivan trend ,a pokazatelj je i prestanak šteta . U ovih,nešto više od deset godina odstrijeljeno je preko 5.000 divljih svinja,a naši lovci stekli su oko 90 trofeja veprova u medalji, koji će biti prvi puta izloženi upravo na ovoj drugoj izložbi lovstva otoka Krka.
O medvjedima smo manje govorili,jer nam oni nisu stvarali veće probleme,iako smo u proteklih petnaest godina odstrijelili 11 medvjeda,od kojih je jedan sa ocjenom krzna od 319,90 bodova,što znači da se svrstava u kategoriju sa zlatnom medaljom.
Prva lovačka izložba lovstva otoka Krka održana je 2003.godine i na njoj smo izložili,tada najbolje trofeje stečene na otoku,ali to su bili isključivo rogovi srnjaka i uz njih dermopreparati otočne divljači,kao i atipični rogovi srnjaka.
Ova,druga izložba lovstva otoka Krka, održava se povodom 90-godišnjice lovstva na području
L.J. „Šljuka“ Omišalj, a predstaviti će sve trofeje stečene na otoku Krku u proteklih 50-tak godina,a to su rogovi srnjaka, kljove veprova, kože i lubanje medvjeda, lubanje lisica i divljih mačaka, kao i dermopreparati otočne divljači.
Predsjednik L.D. „Orebica“ Krk
Ivan Bolonić