Lovačko društvo Orebica Krk

Lovačko društvo "Orebica" Krk
26.10.2014. - 09.11.2014.
Galerija Lapidarij – Omišalj

LOV I LOVAČKI TROFEJI

Čovjek je lovac od postanka ljudskoga roda, a lov je najstarije zanimanje. Da bi mogao preživjeti čovjek se ugradio u prirodni prehrambeni lanac i svojim djelovanjem pokušao sebi osigurati opstanak. Bavljenje lovom i vlastitom obranom uzrokovalo je prvu želju za napretkom i radom. Zbog lakšeg dolaženja do lovine, a kasnije i njene obrade nastaje prvo oružje i oruđe.

Lov je probudio vječnu želju za napretkom i dominacijom nad okolišem koji čovjeka dovodi do današnjeg stupnja razvoja. Danas čovjek bez poteškoća prelazi najveće udaljenosti, može vidjeti i razgovarati s osobom na drugom kontinentu, ali veoma slabo uočava promjene i probleme u svojem najbližem okolišu. Ironično je da se danas čovjek nalazi na najvišem stupnju razvoja, a sve više prevladava negativno razmišljanje o lovu. Najčešći uzrok takvog shvaćanja je nepoznavanje prirode, neobaviještenost, neznanje, neinformiranost i neprosvijećenost.

Lovstvo je multidisciplinarna grana i obuhvaća mnoga područja, poput zakonodavstva, biologije, balistike, kinologije, veterine, etike, ekologije ,umjetnosti, ...
Divljač i ostale životinjske vrste kao i okoliš gdje obitavaju, izložene su svakodnevnom narušavanju prostora i narušavanju jedinki u njemu, a čovjek ima sve veći utjecaj na prostor oko sebe. Ljudska vrsta prostor oko sebe nemilosrdno uništava i prilagođava svojim potrebama, redovito pronalazeći ispriku nekog „višeg“ interesa.

Čovjek  ne smije zaboraviti da je neotuđivi dio prirode i bez nje sigurno nestaje.

Svojim djelovanjem lovci su svakodnevno povezani s prirodom i tijekom razvitka civilizacije, lovci su ti koji prvi uočavaju štetnosti pojedinih postupaka i zahvata u prostoru. Lovci su svojim djelovanjem neraskidivo povezani s prirodom i žele je takvom i zadržati. Svjesni su važnosti svake životinjske vrste i životinje koja obitava u staništu. Priroda se štiti zakonima, ali su nužni konkretni pravilni zahvati bez kojih zakonska regulativa ostaje samo mrtvo slovo na papiru. Lovci svojim radom i djelovanjem konkretno djeluju na očuvanje i zaštitu prirode. Štovanje prirode i uvažavanje svih njezinih oblika koje se napretkom civilizacije zaboravlja, u svojoj svijesti čuva i primjenjuje čovjek lovac.

Lovac današnjice je uzgajivač i zaštitnik prirode da bi mogao ostati lovac.

Riječ trofej dolazi od grčke riječi tropaion, a označava ono što otklanja, odbija (A. Frković, 1989.).
U prošlosti čovjek je vjerovao da dijelovi tijela ulovljenih životinja daju snagu lovcu koji ih je ulovio ili ih nosi. Među najstarijim su kultovi lubanje ili zuba ulovljene životinje. Na taj način čovjek iskazuje svoju snagu i mudrost, budući je gotovo goloruk savladao snažnu životinju, a istovremeno vjeruje da na njega prelazi snaga nošenog dijela životinjskog tijela.
Lubanje i rogove postavlja se na ograde i prilaze, a dijelovi istaknute životinje označavaju povlašteni položaj u društvu. Neke trofeje mogli su isticati samo poglavice i vračevi.
Kasnije u povijesti životinje ili njeni dijelovi prikazuju se na plemićkim zastavama ili grbovima, a u današnje vrijeme nalazimo ih na našim kovanicama.


Danas lovačka trofeji predstavljaju podsjetnik i trajnu uspomenu na uspješan lov, a za struku iz područja lovstva mjerljivu kvalitetu.  Trofeji podsjeća vlasnika na trenutke koje je proživio prije, za vrijeme i poslije lova. Odstrel divljači i isticanje trofeja dolazi na posljednjem mjestu , na kraju avanture koja pruža užitak traženja, iščekivanja, promatranja, približavanja divljači, kao i lovački doživljaj tijekom putovanja, druženja prije, za vrijeme i poslije lova. Da bi trofej imao pravi smisao mora biti pravilno obrađen i izložen.

Samo kvalitetna staništa i lovišta mogu dati vrhunske trofeje, stoga je cilj izložbe upoznati javnost sa bogatstvom našeg  „Zlatnog otoka“.

Ova izložba prezentira bogatstvo i mogućnosti staništa koje nas okružuje.
Svi eksponati na izložbi su sa otoka Krka i sve ove životinje mogu se susresti u bilo kojoj šetnji otokom izvan naseljenog mjesta.

Kvaliteta ove izložbe veoma je respektabilna, s obzirom da su izložene samo kapitalne i najzanimljivije trofeje koje posjedujemo, stoga smo izložbu bili slobodni nazvati
„Blago zlatnog otoka“.

Stručna osoba za provedbu LGO u L.D. „Orebica“ Krk
Nikola Dujmović

Neke od slika sa izložbe:

  • Slika-39
  • Slika-8
  • Slika-54
  • Slika-15
  • Slika-26
  • Slika-35

Pogledajte cijelu galeriju

Iz galerije

Prognoza

oblačno

15.2°C

Krk

Oblačno

Vlanost: 90%

Vjetar: 11.46 m/s

Ned

umjerena kiša

11/15°C

Pon

umjerena kiša

11/12°C

Uto

oblačno

10/13°C